11-11-2025 Sint Maartenviering

12 november 2025

Op de avond van Sint Maarten was onze kerk gevuld met veel gezinnen met kinderen uit Laren, die met hun lampionnen kwamen luisteren naar het verhaal van Sint Maarten. Er werden ook Sint Maartenliedjes gezongen.

Daarna ging iedereen in een grote lampionnenoptocht langs verschillende adressen, waar alle kinderen iets lekkers kregen.
De route liep van de pastorie, langs de Binckhorst, bij Martin Zwanikken, langs de Scheper (PGLE), en eindigde bij het Brinkhuis.

De foto’s van Kees Kleijer en Rineke Ooijkaas (PGLE) kunt u hier bekijken.
De foto’s van Laren in Beeld kunt u hier bekijken.

Dank aan alle vrijwilligers die deze avond mogelijk hebben gemaakt!

Sint Maarten van Tours

Sint Maarten is een heilige, dat betekent dat hij net zo probeerde te leven als Jezus.
Sint-Maarten is ook de patroon van de stad Utrecht. Je kan hem op afbeeldingen herkennen aan zijn harnas, gedeelde mantel en zwanen.
Sint Maarten (Martinus) overleed op 8 november 397 en werd op 11 november begraven.

Nu is 11 november een gewone dag, maar vroeger vierden ze op deze dag de winterfeesten. Men kon nog even goed eten en drinken, daarna begon de vaak strenge winter en moesten ze zuinig zijn met brandstof en voedsel. Om het voor deze mensen wat gemakkelijker te maken, mochten de arme mensen met Sint Maarten, (maar ook met Sinterklaas, Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen) langs de deur gaan. Ze zongen dan een liedje waarvoor ze geld, voedsel of brandstof kregen. Zo zorgden de mensen voor elkaar.

… en daarom vieren wij op 11 november nog altijd Sint Maarten, het feest van het licht!

Het valt midden in de herfst. De bomen zijn kaal en het is vroeg donker. Het feest is een echt ‘lichtfeest’ voor kinderen. Elk jaar gaan kinderen met een lampion en een vrolijk liedje bij de mensen langs.

Het verhaal van Sint Maarten

Maarten (eigenlijk heette hij Martinus) was een zoon van een rijke koopman. Zijn ouders waren Romeinen en hij was soldaat in het leger van de Romeinse keizer.
Nog niet zo lang geleden had hij over Jezus gehoord en over zijn liefde.
Hij wilde graag net zo doen als Jezus: Jezus is zijn voorbeeld.
Op een zeer koude dag in de winter, reed hij met een groepje soldaten op zijn paard richting de stad Amiens.  Onderweg kwam hij veel arme mensen tegen die het vreselijk koud hadden.
Alle kleren die hij kon missen, gaf hij weg. Dan kwam hij bij de stadspoort van de stad Amiens. In de poort zag Maarten een arme man zonder jas in de sneeuw zitten. De man had geen schoenen aan, hij had het erg koud en bedelde om geld zodat hij eten kon kopen. Maarten kon zijn ogen er niet voor sluiten, maar hij had geen geld voor de man.

Hij had alleen nog maar zijn soldatenmantel en zijn wapens.
Hij zou zijn mantel wel willen geven. Dat kon hij alleen niet doen, omdat soldaten zonder mantel de stadspoort niet in mochten. De mantel hoort bij hun uniform.
Dan kreeg Maarten een goed idee. “Ik geef hem de helft van mijn mantel. Dan kan ik de andere helft omgeslagen houden!”

Hij stapte van zijn paard af en sneed met zijn zwaard zijn eigen mantel doormidden en gaf de arme man een helft tegen de kou. Het andere stuk slaat hij zelf om zijn schouders. Pas daarna vervolgde Martinus zijn weg.

’s Nachts kreeg Maarten een droom. Hij ziet Jezus vóór zich staan. Jezus zegt tegen Maarten: ‘Bekijk me eens goed.’
Dan ziet Maarten, dat Christus het stuk mantel draagt dat hij aan de bedelaar heeft gegeven. En hij hoort Jezus zeggen: Maarten heeft nog maar pas van mij gehoord; maar toen ik naakt was, heeft hij Mij meteen gekleed.’

 Alles wat je voor een ander doet dat doe je ook voor Mij

Jezus zegt “Ik was naakt en jullie hebben Mij gekleed” en “Alles wat je voor één van deze minste broeders van Mij hebt gedaan, heb je voor Mij gedaan.” (Mattheus 25,31-46)
Dit betekent dat als je iemand kleding geeft die het koud heeft, je tegelijk ook Jezus helpt. Of als je op bezoek gaat bij iemand die ziek is, je ook naar Jezus gaat.
Je ziet dit ook terug in de droom van Sint Maarten. Hoe kan dat?
Als de mensen lijden, lijdt God ook. Als mensen verdriet hebben, heeft God dat ook. En… als wij iets goeds doen voor mensen, voelt God dat ook.
Daarom zegt Jezus: “Alles wat je voor een ander doet, dat doe je ook voor Mij.”
Zo dicht is Jezus bij ons. Wij zijn Gods kinderen. Alle mensen zijn Gods kinderen. Alles wat we doen voor een ander, doen we voor Gods kind en doen we ook voor God zelf.

Sint Maarten,
u was eerst een soldaat van de keizer
maar u werd een dienaar van Jezus.
Daarom deelde u alles met de armen.
Zo ging u zelf meer op Jezus lijken
en werd u een heilige bisschop.
Dat lijkt mij wel moeilijk maar ook mooi.
Wilt u mij helpen ook meer te leven zoals Jezus?
Amen.

 

 

Andere berichten

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Vul onderstaand formulier in en we sturen jou de maandelijkse nieuwsbrief per mail toe!