
Verkondiging hoogfeest Allerheiligste Drieëenheid, 14/15 juni 2025
foto: Masaccio, Allerheiligste Drieëenheid, Santa Maria Novella, Florence
God in actie.
Zo beschrijft de apostel Paulus de allerheiligste Drieëenheid.
Jaren geleden bezocht ik Florence waar ik een van mijn lievelingskerken bezocht, de Santa Maria Novella. Daar vind je een werkelijk beeldschoon fresco.
In het hart daarvan de gekruisigde Christus, de armen van het kruis worden omhooggehouden en de stevende Jezus getoond door de Vader, een eerbiedwaardige grijsaard. Daarboven de heilige Geest, in de gedaante van een duif.
Hoe majestueus en buitengewoon mooi ook, ik dacht toen ik daar stond: eigenlijk kan dit niet: de eeuwige, onzichtbare God als een afbeelding, een plaatje waarnaar ik kan kijken. De Heilige Schrift wijst het nadrukkelijk af om van de onzichtbare God een statisch beeld te maken, waarnaar je kunt staren. Zoals ik toen opkeek naar dat prachtige fresco van Masaccio. Een hoogtepunt in de vijftiende-eeuwse renaissancekunst.
Nee, God in actie. Dat vieren wij vandaag.
Wij kunnen God niet kennen zoals Hij in zichzelf is. (Tussen haakjes: dat kunnen we ook niet over ons zelf. Wie kent zichzelf helemaal, zijn diepste wezen, laat staan dat van een andere mens, ook al is hij of zij de meeste nabije in je leven?).
Wij kennen God niet zoals Hij in zichzelf is. wij kennen alleen zijn actie, zijn handelen in de loop van de geschiedenis, in de loop van ons leven. Wij kunnen dat soms niet helemaal volgen of zelfs helemaal niet begrijpen. Maar soms ervaren wij het, dat we geleid worden, dat Hij met ons is.
Jezus zegt in zijn afscheidsrede: “Nog veel heb Ik u te zeggen, maar je kunt het nu nog niet dragen.”
Hoe mooi en waar is dat.
Ook wij zwijgen soms tegen onze meest nabije naasten.
Omdat wat je te zeggen hebt te kwetsbaar is, of nog niet helemaal doordacht, of voor de andere niet helemaal te bevatten is, of omdat het hem of haar te moeilijk, te hoog of te diep of te zwaar is. Daar is nog tijd voor nodig, groei, rijpheid. Ik zou het wel willen zeggen, maar nu nog niet.
Jezus kan het nog niet zeggen, maar op den duur zal wel de Geest van de waarheid ons het leren en laten zien. Hij zal jou tot de volle waarheid brengen.
Zo denken moeder en vaders.
Vandaag (morgen) is het vaderdag: ‘mijn kind, heeft nog tijd nodig, ontwikkeling, het moet nog ervaring opdoen. Dan zal hij of zij het leren, het begrijpen, bevatten, verwerken. Een vader moet, mag heel veel meegeven, voordoen, maar bij het opgroeien en uitgroeien tot adolescent en jongvolwassene moet hij steeds meer terugtreden en vertrouwen dat zijn kind – voortbouwend op de ontvangen opvoeding – zelf zal leren en ontdekken.
Dat verder groeien, ontdekken, groeien in wijsheid en menselijkheid noemt Jezus het werk van de heilige Geest.
God in actie. De eeuwige Vader. De eerste lezing, uit het boek der Spreuken, vertelt hoe Gods wijsheid voor alle tijden door de Vader is het leven is geroepen.
Wij christenen belijden dat dit eeuwig Woord van Wijsheid is mens geworden in Jezus, de Zoon. Hij heeft ons aardse leven gedeeld, onze vreugde en ons leed, ons lijden en sterven. En dat Hij is verrezen en ons niet in steek laat.
Zijn Geest blijft bij ons, leeft in ons door het doopsel en het vormsel dat wij hebben ontvangen. In de loop van ons leven voert de Geest ons tot de volle waarheid. God neem ons mee in zijn actie. Totdat ieder van ons zijn of haar volle mensheid heeft ontwikkeld en wij worden opgenomen bij God. Vader, Zoon en Heilige Geest. Amen.
pastoor Nico van der Peet